בוטים בפייסבוק: מה זה בוט ואיך לבנות?

אם מעולם לא שמעתם על הביטוי בוטים בפייסבוק, לבטח פגשתם את הנושא בכתבה עיתונאית שפורסמה בשנה האחרונה ביחס לשימוש פוליטי בבוטים לאורך מערכת הבחירות. אלא שבוטים הם כלים אפקטיביים מאוד, שבהחלט ניתן לעשות בהם שימוש לא לגיטימי, אבל במרבית המקרים מדובר בכלים שיווקיים סופר לגיטימיים שבאים להתמודד עם חסמים מבניים ברשתות חברתיות. מה זה בדיוק אומר? איך יכולים בוטים בפייסבוק לסייע לשיווק העסק שלכם? האם אתם צריכים לבנות את הבוטים האלה בעצמכם? האם ניתן להיעזר בבוטים כאלה כשירות מספק חיצוני? את כל התשובות לכל השאלות הללו ועוד, פורשים בפניכם בשורות הבאות, המומחים של ירדן דיגיטל, המתמחה בפרסום ושיווק באינטרנט וברשתות חברתיות ובעולם הדיגיטל בכלל.

חברת דיגטל ופרסום בפייסבוק

מה זה בוטים בפייסבוק?

השימוש בבוטים ברשתות חברתיות, בא אל העולם מיד לאחר שהגיחו הרשתות החברתיות עצמן. למעשה, ישנם אנשים רבים שמתחזקים לעצמם בוט בפייסבוק, גם אם אינם מודעים לכך שזוהי הגדרתו. ככלל, בוטים בפייסבוק הם חשבונות משתמש פיקטיביים, שיכולים לשרת מטרות שונות. כך למשל, אם נחסמתם על ידי משתמש כלשהו בפייסבוק, תוכלו לפתוח לעצמכם חשבון פיקטיבי בנוסף לחשבון האותנטי שלכם, ודרכו להמשיך ולעקוב אחרי הפרסומים של אותו משתמש. תוכלו לפתוח לעצמכם משתמש פיקטיבי כזה גם לצורך שימוש ייעודי בפייסבוק, למשל משתמש שבאמצעותו תוכלו לעקוב אחרי חדשות בלבד, ללא פרסומים מחברים ואנשים פרטיים.
אבל את המשמעות האמיתית של יישום בוטים בפייסבוק, אפשר למצוא בעיקר בעולם הפרסום והשיווק, הן מנקודת מבט עסקית מסחרית והן מנקודת מבט פוליטית. בוטים אלה מסייעים לגורם המפעיל אותם, לבצע מניפולציות שונות שיכולות להשפיע על היקף החשיפה של פוסטים בפייסבוק ועל התדמית של מפרסם הפוסט.

ראו גם: פרסום בפייסבוק למתחילים

 

בוטים כאמצעי ליצירת פופולאריות

אחד מהפרמטרים המרכזיים שמשפיעים על הפופולאריות של דפים וקבוצות בפייסבוק הוא… הפופולאריות שלהם. מרבית האנשים ייטו להצטרף לקבוצות ודפים שכבר יש להם הרבה עוקבים וימנעו מכך במקרים של מיעוט עוקבים. באמצעות בוטים בפייסבוק תוכלו לייצר לעצמכם כמות גדולה של עוקבים פיקטיביים על מנת ליצור את הרושם שאתם פופולאריים ועל ידי כך למשוך משתמשים אותנטיים רבים. דברים אלה נכונים גם לגבי פוסטים בפייסבוק. ככל שיש לפוסט יותר לייקים ותגובות, כך יהיה לנו קל יותר לתת לו לייק ולשתף אותו.
בוטים בפייסבוק הם למעשה כלים שמיועדים לייצר מניפולציה חברתית בכדי להניע תהליכים חברתיים אותנטיים. בדומה למועדון לילה שזוכה לאטרקטיביות רבה רק בזכות התור המלאכותי שמשמר הסלקטור בכניסה, בוטים בפייסבוק מאפשרים לנו ליצור "תור" של משתמשים שאוהבים ומחוברים אלינו, מה שמושך בתורו משתמשים נוספים. בשני המקרים מדובר בתור פיקטיבי ובשני המקרים זה עובד ברמה החברתית. כאשר אדם פוגש פוסט שלנו ומזהה אלפי לייקים ושיתופים של הפוסט, הוא כבר מייחס לנו מידה גבוהה של פופולאריות והצלחה, מה שיכול להוביל אותו לעקוב אחרינו בעצמו ואף להתייחס אלינו כאל עסק מצליח/ מותג, שכדאי לעשות איתו עסקים.

ראו גם: פרסום באינסטגרם

בוטים כאמצעי להפצת מסרים

בוטים בפייסבוק יכולים לשרת אותנו גם כאשר אנו רוצים להפיץ מסרים בצורה נרחבת ואולי אף ויראלית. כך למשל, יש לכם מסר פרסומי, שיווקי, פוליטי או כל מסר אחר שאתם רוצים להפיץ בצורה כמה שיותר נרחבת. דרך החשבון הפרטי שלכם תוכלו לעשות מעט מאוד בהקשר זה וגם אם תבקשו מכל בני המשפחה והחברים, ההגעה שלכם תהיה מאוד מוגבלת. כאשר עומדים לרשותכם מאות ואלפי בוטים בפייסבוק, תוכלו לייצר למסר שלכם תפוצה ראשונית גבוהה מאוד, שבתורה יכולה להניע תהליך של התפשטות אש בשדה קוצים והפצת המסר שלכם אולי אפילו רחוק יותר ממה שציפיתם לו מלכתחילה.

חיפוש מתקדם בגוגל

איכות של בוטים

אחרי שהבנו למה משמשים בוטים בפייסבוק, כעת נבחן גם את מידת היעילות שלהם בהתאם לאיכות שלהם. מרבית הבוטים בפייסבוק הם בוטים רדומים, קרי חשבון משתמש עם תמונת פרופיל, שלא מתקיימת בו כל פעילות. לעומתם ישנם הבוטים הפעילים שממש נראים כמו משתמשים אמיתיים, מעלים פוסטים מעת לעת ואפילו מתחזקים כמות גדולה מאוד של חברים ועוקבים ומעורבים בקבוצות ודפים שונים. הבוטים מהסוג השני דורשים תחזוקה רבה מאוד, אבל הערך שלהם גבוה לאין שיעור מזה של בוטים רדומים. יחד עם זאת, לא לכל מטרה נדרשים בוטים פעילים. כך למשל, אם כל המטרה שלכם היא לייצר מצג של פופולאריות באמצעות מספרים גבוהים של לייקים, שיתופים, עוקבים ואפילו תגובות, בוטים רדומים יכולים בהחלט לשרת את המטרה הזאת. יחד עם זאת, אם אתם רוצים להפיץ מסרים בצורה נרחבת, רצוי שהבוטים שלכם יהיו במגע פעיל עם כמה שיותר אנשים, שיהיו מעורבים, שיהיו להם חברים ועוקבים, נכסים שבהם מחזיקים אך ורק בוטים פעילים.

בוטים בפייסבוק – כלי שיווק ופרסום נפוץ ולגיטימי

כדי להמחיש את הערך ואת הלגיטימיות של בוטים בפייסבוק, אפשר פשוט לספר לכם שישנם לא מעט דפים שאתם עוקבים אחריהם היום בהנאה, ולא מעט פוסטים שזכיתם להיחשף אליהם, אך ורק בזכות בוטים בפייסבוק שהתחילו את תהליך התפוצה שלהם. ברשת חברתית כל כך עמוסה במסרים ותכנים, קשה מאוד לגורם בודד לייצר אימפקט משמעותי, גם אם המסר שלו הוא באמת מסר מעניין, מועיל ואטרקטיבי. הבוטים מאפשרים לנו להתגבר על היותנו יחידים בין רבים, והופכים למעשה לצבא משתמשים שעומדים לרשותנו ולהניע תהליכי סושיאל ברשתות חברתיות. מן הסתם, כדי להצליח בפייסבוק, כדי להקים דף עסקי שאוסף אליו אלפי עוקבים, נהנה משיתופים רבים ומחשיפה גבוהה לקהל היעד, נדרשים תכנים אטרקטיביים, אינטראקציה מעניינת ובסך הכל ערך מוסף חברתי. אבל בכדי לייצר את המסה החברתית הקריטית הנדרשת לתכנים האלה בכדי לקבל נפח ראוי של חשיפה, אפשר בהחלט להשתמש בבוטים ובמרבית המקרים לא רק אפשר, אלא גם הכרחי.

ראו גם: מדריך רימרקטינג בפייסבוק פרקטי

 

איך משתמשים בבוטים?

אם אתם מוטרדים עכשיו מכך שאינכם יודעים איך ליצור בוטים ואיך תוכלו להקדיש לכך את הזמן והמאמץ הנדרשים, אתם לא צריכים להיות מוטרדים כלל וכלל. בוטים בפייסבוק הוא שירות פרסום ושיווק דיגיטלי שמוצע כיום על ידי חברות המספקות שירותים אלה לעסקים. מהבוטים האלה תוכלו ליהנות באמצעות תשלום פר בוט (אתם לא קונים את הבוט, אלא את הפונקציונליות שלו, קרי לייקים, עוקבים, שיתופים וכן הלאה), אבל הדרך הנכונה ביותר להיעזר בשירותי בוטים בפייסבוק היא באמצעות משרד פרסום ושיווק דיגיטלי שמנהל עבורכם את כל פעילות הפרסום בדיגיטל, ובתוך כך מעמיד לרשותכם בוטים משלו או בוטים שהוא משיג בשיתופי פעולה שונים, כחלק מהפעילות הכוללת. משרדי פרסום אלה מותאמים במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים וגם אם אתם עצמאים קטנים, בעלי מקצוע המנהלים עסק קטן, תוכלו להרשות לעצמכם ליווי של משרד כזה ותוכלו גם ליהנות מהשירותים המתקדמים שלו לרבות בוטים בפייסבוק. ירדן דיגיטל הוא משרד פרסום בדיגיטל המציע את כל שירותי הפרסום והשיווק בדיגיטל, תוך שימוש בכל מגוון הכלים הדיגיטליים הקיימים לרבות בוטים בפייסבוק בכל רמות האיכות, לכל המטרות ובכל היקף נדרש. ירדן דיגיטל מציע חבילות פרסום ושיווק לכל סוגי בתי העסק בכל ענף ובכל גודל, לרבות עצמאים, בעלי מקצוע חופשי, עסקים קטנים ובינוניים וארגונים גדולים.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו Scroll Up